• Slider 7

     

    "Gdy wybierzesz ZAUFANIE, WSZYSTKO JEST MOŻLIWE"

    zarezerwuj sesję

  • Slider 38

    „Świat zewnętrzny jest odbiciem naszej wewnętrznej rzeczywistości"

    Zarezerwuj sesję

  • Slider 14

    "Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz myślał, że taki jest Twój los" - C.G. Jung

    Zarezerwuj sesję

Narcystyczne Zaburzenie Osobowości i Zaburzenia Osobowości Typu Borderline (III)

Idealna Para

Czemu wydajemy się atrakcyjni dla pewnego rodzaju ludzi?
Dlaczego odtwarzamy w naszym życiu przeszłe sytuacje, przez co ponownie doświadczamy traumy. Dlaczego umawiamy się z ludźmi, którzy traktują nas w sposób odzwierciedlający nasze wychowanie i / lub prowadzą nas do odwzorowania zachowań naszych rodziców?

Mamy tendencję do odtwarzania rodzinnej dynamiki w obecnych relacjach, ponieważ mamy nadzieję, że tym razem ten związek nieuchronnie stworzy inny wynik. Liczymy, że tym razem będziemy w stanie uwolnić się od bólu, który kiedyś znosiliśmy, zarówno z powodu zdarzeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Chociaż większość z nas może badać retrospektywnie to, co działało i nie działało w relacjach rodziców, to w czasie rzeczywistym jest to proces bardzo nieświadomy. Pomyśl o tym w ten sposób:

Gdy jesteśmy w satysfakcjonującej, komfortowej pozycji może pojawić się traumatyczne doświadczenie i/lub możemy odtworzyć przeszłą traumatyczną sytuację. Dlaczego tak jest?

Kiedy do tego dochodzi, nasze ciało może zareagować poważnymi objawami, ponieważ czuje się, jakby znajdowało się w bezpiecznej przestrzeni, by w końcu przetworzyć skutki przeszłej traumy.


Osoby z zaburzeniami typu borderline i osoby narcystyczne: dlaczego często się do siebie przyciągają?

Osoby z zaburzeniami typu borderline często mają za sobą historię zaniedbania, porzucenia i różnych nadużyć doświadczanych w dzieciństwie. Natomiast narcystyczne osoby były zwykle doświadczane poprzez bycie upokarzanym i brak zdrowych wzorów do naśladowania, co prowadziło ich do braku pewności siebie lub stwarzania jego fałszywego poczucia. Kiedy osoby z tymi zaburzeniami się spotykają, początkowo wydają się być idealnie dopasowane. Jednak owo „idealne dopasowanie” prowadzi do odtworzenia tłumionej traumy.


Choć osoby z zaburzeniami osobowości typu borderline mają ogromną potrzebę bliskości i dostosowania się do potrzeb innych (zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie) to często boją się rozwiązać ten problem. Osoby z narcyzmem stoją jednak po przeciwnej stronie spektrum i mają tendencję do braku empatii. Narcyzi prezentują się jako całkowicie odcięci od swoich uczuć, co nieuchronnie prowadzi do znikomej empatii lub jej całkowitego braku, ponieważ nie mają w sobie miejsca nawet na własne uczucia. Kiedy oboje zderzają się w związku, często doświadczają go jako coś zimnego, pozbawionego nici porozumienia i nie tak wewnętrznego, jak by sobie życzyli.


Jak to rozegrać? Jak wygląda ten proces?

Osoby, u których zdiagnozowano BPD, muszą nauczyć się, przyjmować uczucia od wewnątrz, zamiast patrzeć na partnera i zakładać, że będzie on ich życiowym wybawcą. Podczas gdy osoby z NPD poprzez swoje zachowania uwidaczniają swoje wewnętrzne rany. Dla rzeczywistej zmiany i zdrowej perspektywy w życiu obie strony powinny zrozumieć, że w ich interesie leży wzajemny uzdrawianie się i transformacja. Z drugiej strony osoby, u których zdiagnozowano NPD, muszą nauczyć się, jak autentycznie cenić siebie, zamiast stale poszukiwać walidacji z zewnątrz.


Kiedy osoba cierpiąca na BPD jest zmartwiona (nie dostaje tego, czego chce), jej wewnętrzny system wyzwala poczucie niepewności i niepokoju (z powodu porzucenia) co zwykle pociąga za sobą wymagające i kontrolujące zachowania. Osoby z BPD mogą zbliżyć się do osób narcystycznych, aby przyjąć na siebie problemy tego związku, mając nadzieję, że nie zostaną porzucone. Rzecz w tym, że tak naprawdę osoba z BPD porzuca w takiej sytuacji samą siebie. Leczenie wymaga zaprzestania tych zachowań (co często sprawia, że ​​osoba z BPD czuje się niegodna) i WEJŚCIU W to poczucie wewnętrznego, emocjonalnego, a nawet fizycznego bólu.

Chociaż istnieją silne tendencję do tworzenia się związków między osobami z BPD i NPB to są one zbudowanie na strachu i niepewności, a ponadto często rozwijają niezdrową dynamikę między partnerami. Pary mogą popaść w ciąg powtarzania minionych traum i uzewnętrzniania tłumionych uczuć i emocji takich jak: upokorzenie, zaniedbanie, niepewność i inne. Relacje te mają tendencję do bycia długotrwałymi ze względu na sprzyjającą naturę i zestawienie tego, co odczuwane i wyrażane między stronami: osoba z BPD może mieć rozszerzoną tolerancję na złe traktowanie (z powodu tęsknoty za miłością i braku miłości własnej) podczas gdy narcyz kontroluje relację (w sposób, który okaże się skuteczny np. poprzez agresję lub pieniądze). Ponieważ narcyzi często pragną pełnej kontroli i władzy w swoim życiu, zazwyczaj poprzez swoją mentalność postrzegają wszystko wokół jako możliwe do przejęcia „wszystko co mogę posiadać jest w pełni moje” albo „Mam pełną kontrolę nad tym co posiadam”. W związku tą „rzeczą” będącą w jego posiadaniu jest osoba z którą się spotyka. W tym przypadku osoba z BPD najczęściej spełnia oczekiwania narcyza w przeświadczeniu, że w ten sposób udowodnią swoją miłość lub w wyniku podejścia „Myślę, że zasługuję na to co mnie spotyka”. Osobę z BPD przyciąga dynamika tej relacji, gdyż widzi w niej możliwość wyleczenia i przełamania kręgu powtarzającej się traumy. Liczą, że w związku z narcyzem nauczą się odnajdywać miłość, bezpieczeństwo i wewnętrzną stabilność bez polegania na siłę do walidacji z zewnątrz.

Next steps: Effective Healing Through Introspection
Związek między nimi może ostatecznie doprowadzić do ich indywidualnego i wzajemnego uzdrowienia. Osoba z BPD musi wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia, jednocześnie odbudowując miłość do siebie i odkrywając swoje wewnętrzne ja. Tymczasem jednostka z NPD musi odbudować pewność siebie, nurkując głęboko w dyskomforcie tłumionego bólu, upokorzenia i innych „negatywnych” emocji odczuwanych w ich dzieciństwie. Oboje muszą przyjąć ból swojego wewnętrznego dziecka (traumę z dzieciństwa) i wykorzystać tę podatność, aby wzmocnić swoje obecne ja i związek. W tej relacji oboje mogą dokonać wyczynu: tańca miłości i wojny.
Co z tym zrobimy?

Największym i najodważniejszym krokiem jest dogłębne spojrzenie w siebie i pozwolenie sobie na odczuwanie dosłownie wszystkiego, przez co przechodzimy. Znajdź czas na dostrojenie się do siebie i upewnij się, że jesteś współczujący dla siebie i dla innych. Każdy proces wymaga czasu, cierpliwości i współczucia, a ostatecznie miłości. Im bardziej możemy kochać siebie, tym większy mamy potencjał, by kochać innych. Każda relacja jest świetną okazją do rozwoju. Osoby z BPD muszą zacząć odczuwać swoje emocje, przestając być jedynie odbiciem dziecięcych traum, nie mogą porzucać swojego „ja”. Jeśli rozpoznasz w sobie jakiekolwiek cechy BPD, poświęć trochę czasu, aby usiąść ze swoim bólem i wewnętrznie go objąć, raz za razem. Zmieniając go w coś pięknego i wzmacniającego.

Osoby z NPD muszą doświadczyć podobnego procesu: otwórz się na stłumione bolesne emocje, które również odczuwasz. Narcyzi często mają tendencję do inwestowania całej swojej energii w określony styl życia, który maskuje ich wewnętrzny ból, kształtują świat zewnętrzny w taki sposób, by oszukiwać innych, ażeby doceniali i podziwiali ich życie. Osoby z NPD muszą powoli wycofywać się z rozpraszających zachowań i zacząć przerabiać zaburzenia emocjonalne, które od zawsze w nich były.

Istnieje wiele technik, które mogą wspierać ten proces, a jeśli jest to zbyt trudne do indywidualnego przetworzenia, istnieją terapeuci, którzy mogą pomóc w uwolnieniu od starej traumy i bólu oraz wesprzeć proces odbudowy. Uzdrawiając się, indywidualnie lub zbiorowo, zawsze pamiętaj o zachowaniu współczucia i cierpliwości podczas całego procesu.

Dodaj komentarz